Hypoteční Pomoc - srovnání hypoték zdarma a nezávazně od všech bank



Refinancování hypotéky po koronaviru

19.05.2020

Máte současnou úrokovou sazbu příliš vysokou a chcete refinancovat? Vysvětlíme si zda-li je to možné.

Po snížení úrokových sazeb od ČNB dochází čím dál častěji k situaci, kdy klienti bank, požádají o refinancování své hypotéky. Mají na to nárok?
Každý klient si v rámci svého fixačního období může refinancovat hypotéku. Má na výběr ze dvou možností: buďto zůstane u své současné banky (a bude koketovat o nové úrokové sazbě), nebo refinancuje svůj úvěr do jiného bankovního ústavu. V případě, že si klient zvolí refinancování, probíhá následující proces:

- klient požádá současnou banku o vyčíslení svého dluhu k datu refinancování
- stávající banka toto vydá do 7-30 dnů od podání (dle banky)
- nová banka nový úvěr uhradí na účet stávající banky (dle dopisu o Vyčíslení)
- klient začíná splácet nový úvěr u své nové banky

Jaké jsou náklady na refinancování?

Ve většině případů, klient hradí poplatek za výmaz zástavního práva tj. 2000,-Kč; a dále návrh na vklad nového zástavního práva (2000,-Kč). Většina úvěrů které jsou refinancovány jsou bez poplatku za zpracování, bez poplatku za odhad, bez poplatku za správu úvěru.

Na co by si klienti měli dát pozor?

Obzvláště obezřetní buďte u nové banky na crosselingové produkty (nejčastěji těchto služeb využívá UniCredit Bank). Banky tak lákají na nízké úrokové sazby, ale chtějí mít nízké LTV (poměr dluhu k zástavě); chtějí mít pojištění úvěru; kreditní karty atd. Tyto produkty více prodražují hypotéční úvěr a celkové RPSN.

Lze refinancovat hypotéku i mimo období fixace?

Ano, toto lze. V období snížení sazeb ČNB na historické minimum, tj. +0,25%; ale počítejte s tím, že banky využijí všech zákonných mechanismů k zachování klientů. Pokud nemovitost prodáváte, je součástí dědictví po zemřelém či jiné zákonné důvodu, pak jste oproštěni od nákladů spojených s předčasným splacením. Pokud však, chcete úvěr pouze refinancovat, s tím, že Vaše současný úrok činí cca 2,7% a nyní máte vidinu sazeb okolo 1,5-2,0%; pak se připravte, že banka využije mechanismů, kdy je oprávněna účtovat tzv. "nezbytné ušlé náklady". Neznamená to, že budete doplácet úroky do konce fixace, ale spíše rozdíl úroků mezi Vaší původní sazbou a novou sazbou. Poněvadž banka "nakoupila na váš úvěr" finance s vyšší úrokovou sazbou jako by ji prodávala nyní.  

Vyřizujeme hypotéky již 10 let v rámci celé České republiky, pro fyzické i právnické osoby! Nestyďte se a pojďmě vyřešit i Vaši hypotéku, kdykoliv volejte a piště, ptejte se na cokoliv!

« Zpět


Spolupracujeme s těmito bankami



Novinky e-mailem

Chcete-li od nás dostávat pravidelně informace, zaregistrujte Váš e-mail.